Mü'min imrenir, münafık haset eder. [İ.Maverdi] Hadis-i Şerif.

14 Şubat 2013 Perşembe

İptal Olan Doğum Günü Kutlamamız ! Peki ya SONUÇ ?


Okulların kapandığı hafta Furkan'ın doğum günü idi.  İlk seneler çok küçük olduğu ve doğum günü ona bişey ifade etmediği için herhangi bir kutlama yapmadım. Anne-baba-çocuk arasında küçük hatırlama yaptık hep. 4. yaşına girdiğinde kreşte olduğu için, kreşe daha çok adapte olması açısından orda arkadaşları ile doğum günü yaptım. 
5 yaşına girdiğinde; Kuran-ı Kerim'e geçme tarihi ile çakışınca, yine kreşte arkadaşları arasında "Kuran Partisi" adı altında bir kutlama yaptım. 
6. yaşına girdiğinde henüz şuan oturduğumuz eve yeni taşındığımız için henüz adapte olamadığımdan hiçbir hazırlık yapamadım. O günü gezdirmiştim gönlünce. 
Gelelim bu seneye yani 7. yaşına. Belirttiğim gibi okulların kapanacağı hafta doğum gününe denk geldi.  Furkan Bey'e sordum, okulda arkadaşlarınla mı yoksa evde mi geçirmek istersin diye. Evi tercih etti.
15 tatilinde çocukların evde olduğu zamanda yani Perşembe gününe ayar yaptım, herkesi de aradım tek tek. Başladım yavaş yavaş hazırlıklara. 
Geldik çattık o güne. Küçük bir sorun çıktı ve doğum gününü 1 gün sonraya yani Cuma'ya erteledim. Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Ama "herşeyde bir hayır vardır" lafının doğruluğunu iyice anlamış oldum.
Neyse bu arada 2 gündür de, Furkan'ın suratında 2-3 yerinde geçmeyen kızarıklıklar görüyorum. Bir yandan da kızıyorum, "benim telaşımdan faydalanıyorsun, şekerleri kaçırdın, alerji yaptı dimi, bide hasta ol tam olsun, doğum gününde dolaşırsın hasta hasta" diye söyleniyorum.  Üzerini değiştirirken birde ne göreyim. Sırtında benek benek kızarıklıklar. "Allah'ım su çiçeği olmuş buuuuu" diye küçük çaplı bir şok geçirdim. Onuda nerden anladım. Sınıfında çoğu çocuk su çiçeği oldular. Bu mikrop 10 gün önce vücuda alınır sonra patlak verirmiş. 
Tuttuğum gibi koşar adım Aile Sağlığı Merkezine gittik. "Bu kızarıklıklar nedir acaba?" dedim.  Malesef  "su çiçeği olmuş" dedi. Ama "bize yarın misafir gelecek, bir sürü hazırlık yaptım ben" dedim.  
"Kesinlikle, hamile, bebek, su çiçeği geçirmemiş kişilerin yanında bulunduramazsın" dedi. Gelecek kişiler arasında ablamın bebeği 4 aylık, kardeşimin bebeği 20 günlüktü, diğerleride su çiçeği geçirmemiş çocuklar...
Ne yaptım; tekrar herkesi aradım. "Böyle böyle oldu, doğum günümüz bir sonraki habere kadar şimdilik tamamen iptal olmuştur" ...diye..
İğrenç bi durum değil mi?...Biz girdik karantinaya tabi. Pastayı yapmış henüz süslemesini tamamlamamıştım  Allah'tan. Çocuğun hevesi kırılmasın diye, yine Anne-baba-çocuk üçlüsü olarak pastamızı kestik.
Pasta ve birkaç salata yapmıştım, onu bir şekilde dağıttık...
Yalnız pastanın tadı süper oldu diyebilirim, özellikle bu ilk yaptığım. Onun tarifini bir ara veririm inşaallah.
Kendi kendimize eğleniyoruz işte :)))
Bunlarda hazırlıklarımdan birkaç resim...


Soslu mısır bardaklarım...

Patlamış mısır bardaklarım...ya da meyve suyu bardağı...

Misafirlerimize küçük hediyelerimiz...


Su şişelerimiz...

Kırmızı, siyah konseptimizden bir görüntü...


Eğlenceli minik çekilişimiz...Bıyığımız olmuş mu, olmamış mı diye önden denemesini yapan kabadayı Furkan :)))

Kapı süsümüz...


Hepsinin tek tek ayrıntılarını anlatan bir yayın hazırlayacağım inşaallah.

Peki  sonuç ne oldu...BU DOĞUM GÜNÜ OLDU MU, OLMADI MI ?

Merak eden var mı ?

6 yorum:

MariaM dedi ki...

çok geçmiş olsun.. önce sağlık, kutlama yine olur inşallah. pastanızın tarifini bekleriz. sevgiler :)

dünyanın süsü dedi ki...

Kesinlikle öyle, önce sağlık, teşekkür ederim.
Zaten amaç doğum günü kutlamak değil, çocuğun kendini özel hissedebileceği bir gün yaşaması.
Tarifi yazacağım inşaallah.
Bende de sevgiler :))

Neslihan Metin dedi ki...

GEÇMİŞ OLSUN , ALLAH EVLATLARIMIZA SAĞLIKLI - HUZURLU-MUTLU ÖMÜR VERSİN İNŞALLAH... SAĞLIK OLDUKÇA DAHA NE KUTLAMALAR YAPARSINIZ SİZ..

dünyanın süsü dedi ki...

Çok teşekkür ederim Neslihan hanım iyi dilekleriniz için...Bilmukabele..
Aynen öyle önce sağlık, gerisi dünyanın süsü...:)

Mutluluklar Sokağı dedi ki...

GEÇMİŞ OLSUN :)BÜYÜMENİN İŞARETİ DİYELİM..DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİDE:)SAĞLIKLAR RABBİMDEN OLSUN..NİCE UZUN YILLARA...ANNESİNE BABASINA HAYIRLI EVLAT OLSUN

dünyanın süsü dedi ki...

Amiin, çok teşekkür ediyorum güzel mesajınız için. Allah hepimizin evlatlarını hayırlı eylesin inşaallah.